Peyzaj ve Meyve Ağaçları Nereye Yerleştirilir

Büyük bir peyzajın veya meyve ağacının tam potansiyeli, yanlış bir yere dikilirse asla gerçekleştirilemeyebilir. Bunu gereksiz ama potansiyel olarak maliyetli bir hata yapmaktan kaçının.
Bahçe için peyzaj veya meyve ağacı seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter vardır. Seçim yapıldığında, nereye ekilmeleri gerektiği sorusu ortaya çıkar. Bu açık ve basit bir sağduyu meselesi gibi görünse de, hem özel hem de kamu bahçelerinde görülen gereksiz hataların sayısına bakılırsa, bu konuda bazı temel ilkelerin farkında olmak gerekir.

Yolların ve girişlerin yakınına ağaç dikmek

Bir yoldan birkaç metre uzağa dikilmiş genç bir ağaç bulmak ne yazık ki nadir değildir. Genel mantık, gelecekte yoldan geçenleri rahatsız edebilecek dalların “her zaman budanabileceği” yönündedir. Bu, ağaca karşı kesinlikle yanlış bir tutumdur. Gelecekteki sağlığı ve uzun ömürlülüğü açısından büyük olasılıkla ağır bir bedel talep edilmeden kesilemez, kesilemez ve kesilemez. Ayrıca dalları kısa kesmek (tabanlarına geri budamak yerine) dalın doğal akışını ve yönünü bozar ve kalıcı çirkin bir yara bırakır. Bu nedenle, ağaç ve yol arasındaki doğru mesafe, herhangi bir belirli türün yaklaşık yarıçapına eklenerek en az birkaç metre olmalıdır. (Yarıçap, ağacın gölgelik kenarı ile gövde arasındaki mesafedir).

Gölge ağaçları evden ne kadar uzağa dikilmelidir?

Sıcak, kuru ve Akdeniz iklimlerinde ağaçların gölgelenmesi, her ne kadar zorunlu olmasa da genel olarak kabul edilir, kışın yaprak döken, yani yapraksız. Yaprakların sağladığı gölge yaz aylarında evi serinletirken, yeşilliklerin olmaması kışın güneş ışınlarının evi ısıtmasına izin verir. En etkili olması için, ağacın gölgeliği evin üzerinde yükselmelidir. Bu her zaman arzu edilen bir şey değildir, çünkü karanlık, kasvetli, klostrofobik koşullar istemeden yaratılabilirken, ağacın yüksekliği bina ile ölçeğin dışında olabilir. Ayrıca çatıda güneş enerjisi ünitelerinin kurulması da elbette uygun değildir.

Bu gibi durumlarda, gölge ağacı evden yeterince uzağa dikilmelidir, böylece üzerinde yükselmez, ancak sıcak öğleden sonra güneşinin gölgesinin en azından bir dereceye kadar evi soğutmaya yardımcı olması için yeterince yakın olmalıdır. . Yani yine olgun ağacın gölgesinin yarıçapını bilmek gerekiyor. Ağaç ideal olarak evin güney batı tarafına dikilmelidir. Yaprak dökmeyen bir tür kullanılıyorsa Psikoloji Makaleleri, kış güneşi ışınlarının alt açısının evi biraz ısıtmasına izin verecek kadar uzun olmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonPeyzaj Ustası Ara