Nar ağaçları neden bahçeniz için iyidir?

Bahçenizde neden nar ağaçları olması gerektiğini biliyor musunuz? Bu tür bir ağaç dikmek kolaydır. Bol güneş ışığına ihtiyacı var. Ayrıca kuru bir toprakta da büyüyecektir. Nar ağaçları ile arka bahçenizi daha çekici hale getirebilirsiniz. Bu meyvenin ne kadar besleyici olduğunu keşfetmek için bu makaleyi okuyun

Antik çağda nar ağaçları farklı dinler tarafından kutsal sayılmıştır. Bu dindarlar için bu ağaç yaşamı, evliliği ve yenilenmeyi temsil eder. Meyve, bazı dinlerde ritüel ve ev içi törenlerde kullanılmıştır. Çiçeklerinin, çalılarının ve meyvelerinin güzelliği için saygı görmüştür.

Meyve kutsallığı, bereketi ve bolluğu sembolize eder. Çağımızda bilim ve teknolojideki yenilikler sayesinde narın birçok tıbbi kullanım alanı bulunmaktadır. Ağacın çiçeği, meyve suyu, kabuğu ve kabuğu başta mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok tıbbi duruma çare olarak kullanılmaktadır. Bu ağacın kabuğu ve kök kabuğu, tenya istilası ve ishali tedavi etmek için kullanılır.

Nar meyvesine hanedan kullanımı verilir. İngiliz Tabipler Birliği ve üç Kraliyet koleji bu meyveyi armalarına dahil ediyor. Aragonlu Catherine’in armasının bir parçası oldu.

Bahçenizde nar ağaçları yetiştirmenin birçok faydası olacaktır. Meyvenin kendisi sulu ve lezzetlidir. Güçlü bir boya etkisi olduğu için kıyafetlerinize bulaşmamaya dikkat edin. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan C vitamini ve diğer fitokimyasallar açısından zengin meyveler arasındadır.

Bu meyvenin suyu lif, potasyum ve B ve C vitaminleri açısından zengindir. Meyve suyunun koyu kırmızı olması, serbest radikallerle savaşan bir antioksidan meyve olduğunu gösterir. Araştırmalar, narın kalp hastalığının, sistolik kan basıncının ve diş çürümesinin etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Türkiye’de tohumlardan meyve suyu elde edilir. Suyu eti marine etmek için kullanılır. Doğu Asya’da, meyve suyu Hint turşusu ve köri yemeklerinde kullanılır. Tohumlar, çoğu Batı kültüründe salatalara süs olarak eklenir. Ayrıca dondurma, kokteyl ve tatlı yapımında da kullanılır.

Nar ağaçları dikmek bahçenizin güzelliğini artıracaktır. Ağacın büyümesini bir duvara veya bir kafesin desteklenmesine yönlendirebilirsiniz. Bunları bir sıraya veya kümeye de yerleştirebilirsiniz. Ağacın çeşidine bağlı olarak meyvenin birçok rengi olabilir. Ancak en yaygın olanı kırmızıdır. Açık pembe ve mor da var. Tohumun rengi açık pembeden yakut kırmızısına kadar değişebilir.

Bu sefer tanıtımı yapılan organik meyve ağaçları arasında nar da var. Organik meyve ağaçları yetiştirmenin daha fazla faydası vardır. Tat ve beslenme saftır. Bu ağacı büyütmek zor değil. Her türlü mekan koşuluna uyum sağlayabilir. Hatta espalier yöntemiyle büyüyebilir. Espalier, genç bir ağacı ve dallarını budama ve manipüle etme işlemidir. Genç ağacı ve dallarını tasarımınıza ve tarzınıza göre bükmek için eğitebilirsiniz.

Ayrıca, bu ağaçlar daha kuru toprak türlerinde hayatta kalabildikleri için daha az suya ihtiyaç duyarlar. İhtiyacı olan güneş ışığı harika. Güneş ışığını en çok alacağı yere dikilmelidir. Doğru koşullar altında her mevsim lezzetli, sulu ve besleyici meyveler vererek uzun yıllar yaşayabilir.

Nar ağaçları, tohumlarından veya dallarının kupürlerinden yetiştirilebilir. Yöntemi ne olursa olsun, meyve vermeye başlaması birkaç yıl alacaktır. Ancak daha kısa sürede meyve veren kültürlü bodur ağaçlar da vardır.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonPeyzaj Ustası Ara