Erik Ağaçları Nasıl Budanır

Bu yazıda erik ağaçlarının nasıl budanacağını öğreneceksiniz. Meyve ağaçlarının nasıl budanacağına dair birkaç makaleden biri. Erik ağaçlarını budamak, ağaçlar kurulduktan sonra basittir ve esas olarak aşırı kalabalık ahşabın inceltilmesinden oluşur. Bununla birlikte, uygun bir çerçeve oluşturmak için ilk yıllarda biraz daha ayrıntılı budama gereklidir.Erik ağaçları nasıl budanır – Kızlık ağacı

Kızlık ağacı, yani tomurcuklanma veya aşılamadan sonraki bir yıl içinde bir ağaç dikilirse, ağaç formuna karar verildikten sonra ilkbaharda budama yapılabilir. Genellikle erikler, dal sisteminden önce, yaklaşık 4 ft uzunluğunda bir ana gövdeye sahip yarı standartlar olarak yetiştirilecektir.

Dışı oluşturan ana dal sistemi, içte genç ahşap dolgu ile açık bir merkez hedeflenmiştir. Yarım standart ağaç oluşturma yöntemi, Elmalar ve Armutlar için de kullanılabilir.

Bir bakire ağacının satın alındığını varsayarsak, bu sonbaharda ekilir ve daha sonra ağaç yerleştiğinde ve erik ağaçlarının nasıl budanacağını merak ettiğinizde, 9 ila 12 inç yukarıda bir tomurcuk halinde budanmalıdır. istenen en düşük dalın yüksekliği.

Sonraki sezonda sürgünler, tepenin altındaki tomurcuklardan büyüyecek ve en uygun olanı bırakılarak, iyi aralıklı ve gövdeye geniş bir açıda olduklarından emin olun. Diğer sürgünler çıkarılır ve ana dal sistemini oluşturacak yaklaşık 5 veya daha fazla bırakılır.

Üst tomurcuk güçlü bir şekilde büyüyecek; bu, alt tomurcuklarda daha fazla büyümeyi zorlayarak altına bir bıçakla bir çentik yaparak dengelenebilir. Geniş açılı dallar, seçilen tomurcukların üzerindeki kabukta küçük çentikler yapılarak teşvik edilebilir; en üstteki çekim daha sonra kaldırılabilir. En alttaki dalın konumunun altında ortaya çıkan herhangi bir büyüme, gövdeyi kalınlaştırmaya yardımcı olduklarından, çıkarmadan önce yalnızca ilk veya iki yıl kısaltılmalıdır.

Seçilen dallar, daha sonra, ilk veya iki yıl boyunca, uygun bir dışa dönük tomurcuğa budanır, yeni ahşabın üçte biri ila yarısı çıkarılır; daha sonra bu, sonunda tamamen durdurulan sadece devrilmeye indirgenir. Ağaç, onlardan büyüyen 6 ila 7 iyi aralıklı ana daldan ve meyve veren ahşabın büyük kısmını oluşturacak yanal büyümelerden oluşacaktır.

Erik ağaçları nasıl budanır – 2 veya 3 yaşında Ağaç 2 veya 3 yaşında satın alındıysa, budamanın dikimden sonra bir yıl ertelenmesi önerilir. Böyle bir ağacın dal sistemi zaten oluşmuş olacaktır. Ağacın çerçevesi oluşturulduktan sonra, müteakip budama, ölü ve hastalıklı ahşabın kesilmesini, kötü yerleştirilmiş ağaç geçişini veya çok dik büyümeyi ve kalan büyümenin iyi aralıklı olmasını sağlamayı içerecektir.

Erik ağaçları nasıl budanır – Sarkık çeşitler

Bazı çeşitlerin sarkma alışkanlığı vardır. İlk yıllarda bu faktörün budamayı gereksiz yere etkilemesine gerek olmamasına rağmen, ağaç kuruldukça sarkma eğilimi daha belirgin olacaktır.

Dal liderlerini, dik büyüyen çeşitlerde olduğu gibi dışa dönük değil, yukarı dönük bir tomurcuğa budamak gerekli olacaktır. Benzer şekilde, alt dallar askıda kalacak ve sonunda daha uygun bir yan şubeye kısaltılması gerekebilir.

Erik ağaçları nasıl budanır – Gümüş Yaprak Hastalığı

Eriklerin bu ciddi hastalığı açık yaralar ve kesikler yoluyla dokulara girer. Bunu kış aylarında yapabilir ve ahşaba en kolay şekilde kalbi açığa çıkaran büyük kesikler yoluyla bulaşır. Ağacın oluşum döneminde, kesimler nispeten küçük olduğu için erken ilkbaharda budama yapılabilir.

Ancak yerleşik ağaçlarda budamayı İlkbahar veya Yaz sonuna ertelemek ve bu işlemi özellikle büyük yaraların olduğu kuru havalarda yapmak daha iyidir.

Bu sırada çıkan doğal diş etleri iyileşmeye yardımcı olur. Kırık dallar düzgün bir şekilde kesilmeli ve tüm büyük yaralar beyaz kurşun boya ile korunmalıdır. Budama için her zaman keskin, kavisli bir bıçak veya iyi bir çift budama makası kullanın. Hasara yol açabilecek “tırtıklı” kesimlerden kaçının Bilim Makalelerive en üstteki tomurcuklara çok yakın kesmeyin.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonPeyzaj Ustası Ara